Szanowni Klienci! Zapraszamy na zakupy do naszego bliźniaczego sklepu: Alkohole-Domowe.pl
Przejdź do sklepu alkohole-domowe.pl

Alembik Miedziany Alquitar Three Bodies 15 litrów (nr 1116)

Koszty dostawy
Dostępność : Produkt jest na stanie

Najstarszy znany model alembika  pochodzący z Mauretanii, a potem spopularyzowany na całym Półwyspie  Iberyjskim. Składa się z trzech części, podzielonych dwoma "sitami",  które pozwalają uzyskać lepsze efekty smakowo-zapachowe destylatu. Na  górze chłodnica w formie kopuły.


Połączenie pomiędzy kociołkiem a kopułą należy uszczelnić taśmą  teflonową lub tradycyjną metodą stosowaną od wieków - mąką żytnią  wymieszaną z niewielką ilością wody. Po każdorazowym użyciu alembik  należy rozebrać i dokładnie umyć.  Przed pierwszym użyciem oraz w  przypadku dłuższego nieużywania alembika należy przeprowadzić destylację  wstępną (na czystej wodzie), która pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń  powstałym w procesie lutowania oraz tlenków miedzi powstałych przy  długim przechowywaniu.

Rozmiary:

  • wysokość - 65 cm

  • szerokość - 42 cm (razem z uszami)

  • waga - 4 kg
Instrukcja użytkowania destylatorów miedzianych typu Alembik.

Dziękujemy  za zakup naszych produktów – jesteśmy pewni, że zakupiony alembik  spełni Państwa oczekiwania. Wieloletnie doświadczenie i wiedza naszych  rzemieślników oraz zastosowanie najlepszych materiałów pozwalają nam  zaproponować produkty o najwyższej, jakości i doskonałym wyglądzie.Wszystkie  nasze destylatory wytwarzane są z miedzi, ponieważ jest ona najlepszym  materiałem do produkcji destylatorów, szczególnie pod względem swojej  kowalności oraz doskonałej przewodności cieplnej, która ułatwia  przewodzenie ciepła w kotle oraz chłodzenie w wężownicy. Dodatkowo,  użycie miedzi wspomaga absorpcję siarki, jej związków oraz drożdży  powstających w procesie fermentacji, których obecność w destylowanych  produktach jest niepożądana i powoduje powstawanie nieprzyjemnych  zapachów.

Miedź pozwala także na ograniczenie ilości zanieczyszczeń biologicznych i utrzymanie słodkiego smaku destylatu.

Czyszczenie i bieżąca obsługa

W  przypadku pierwszego użycia miedzianego alembiku należy przeprowadzić  proces destylacyjny z użyciem wody – ma to na celu usunięcie wszelkich  zanieczyszczeń powstałych w procesie produkcji destylatora. Aby zapewnić  wieloletnią eksploatację alembiku, należy zachować go w czystości tak  jak w przypadku innych urządzeń i wyposażenia. Jeżeli alembik jest  używany sporadycznie, to należy go dokładnie wyczyścić przez  odstawieniem i kolejnymi destylacjami – w przypadku krajów Półwyspu  Iberyjskiego ma to miejsce po zakończeniu żniw. Proces  czyszczenia usuwa wszystkie szkodliwe substancje odkładające się na  ściankach alembiku od zbiornika po wężownicę. W celu oczyszczenia  alembiku należy przeprowadzić destylację mieszanki mąki żytniej oraz  wody w proporcji: 50% pojemności destylatora wypełniamy wodą, a 5% mąką  żytnią.

Przed  rozpoczęciem destylacji czyszczącej, należy się upewnić, czy szyjka  (Swan Neck) oraz wężownica nie są zatkane. Po założeniu hełmu alembiku  należy uszczelnić wszystkie łączenia za pomocą mąki żytniej lub popiołu.


Jeżeli  alembik jest często używany, to destylacja czyszcząca z wykorzystaniem  mąki nie jest konieczna i proces czyszczenia można przeprowadzić z  wykorzystaniem samej wody.


W  procesie użytkowania alembiku, wykorzystywana do jego budowy miedź  utlenia się i powoduje jego ciemnobrązowe zabarwienie. W celu  wyczyszczenia jego zewnętrznej części, zalecamy tradycyjne metody takie  jak wełna stalowa, woda oraz mydło. Po wyczyszczeniu spłukać czysta wodą  z białym materiałem (np. gipsem wykorzystywanym w budownictwie).


Jeżeli  alembik będzie wykorzystywany do produkcji olejków eterycznych, to  prosimy o zwrócenie uwagi na siadanie olejków oraz tworzenie się skorupy  na ścianach zbiornika i rur. Prosimy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu  wszystkich elementów destylatora ciepłą woda w celu usunięcia tłuszczu, w  szczególności rurki kondensacyjnej, gdyż po pewnym czasie może dojść do  jej zablokowania.


Należy  zaznaczyć, że alembiki wykorzystywane do wytwarzania olejków  eterycznych nie powinny być wykorzystywane do destylacji alkoholu,  ponieważ w miarę upływu czasu miedź zostanie przesiąknięta olejkami i  spowoduje zanieczyszczenie destylatów oraz w skrajnych przypadkach ich  niezdatność do spożycia.


Środki Bezpieczeństwa


Podczas produkcji destylatów należy przedsięwziąć niezbędne środki bezpieczeństwa:

Upewnić  się, że miejsce, w którym będzie wytwarzany destylat, nadaje się do  takich celów, jest czyste i dobrze oświetlone oraz posiada odpowiednią  wentylację ze względu na pary uwalniane w procesie destylacji.

Przed  rozpoczęciem destylacji należy upewnić się, że rurki nie są zatkane –  może to spowodować wytworzenie zbyt wysokiego ciśnienia. Nie należy  również zbyt mocno ściskać hełmu, gdyż elementy zatykające rurkę mogą  się podnieść. Przed rozpoczęciem właściwej destylacji zalecamy  przeprowadzenie destylacji czyszczącej


W  przypadku zauważenia wycieków na łączeniach destylatora, do  uszczelnienia należy użyć mąki żytniej lub pszennej zmieszanej z wodą.

Nie  należy wypełniać destylatora nadmierną ilością płynu. Należy  kontrolować źródło ciepła, ponieważ zbyt wysoka temperatura może  spowodować wypływ płynu z alembiku i zatkanie rurek. Zaleca się  wypełnienie alembiku materiałem do destylacji do ¾ jego pojemności.  Należy także zwracać uwagę na poziom wody w kotle – ma to duży wpływ na  przebieg procesu destylacji.

Prosimy  pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej temperatury – zbyt wysoka  temperatura spowoduje długotrwałe zagotowanie się zawartości alembiku.  Temperatura musi być regulowana w taki sposób, aby zawartość alembiku  gotowała się możliwie jak najwolniej i dlatego po zagotowaniu się  zawartości należy zmniejszyć ilość dostarczanego ciepła.

Należy sprawdzać poziom wody w rurce kondensacyjnej (wężownicy) i utrzymywać możliwie najniższą temperaturę wody w wężownicy.

Prosimy o rozwagę i ostrożność podczas procesu destylacji.

Przeczytaj o tajemniczych właściwościach miedzi

Kupując  alembik w naszym sklepie uzyskujesz dożywotni rabat w wysokości 5 % na  zakupy pozostałych produktów z naszej oferty.

 

Jak wygląda produkcja Miedzianego Alembika?

Produkcja domowego alembika miedzianego                 
               
Waga (w kg):

5

Brak opini do produktu.
Dodaj własną opinie o produkcie: